Usuwanie wody z organizmu

Dyskomfort ruchowy spowodowany zwiększoną objętością ciała jest męczący. Powodem są przeważnie zbędne kilogramy, które nam z wiekiem niestety przybywają. Staramy się więc pozbyć tego kłopotliwego balastu, ale czasem okazuje się, że nie chodzi wyłącznie o leniwy metabolizm i przyrastającą tkankę tłuszczową. Często okazuje się, że winę ponosi nadmiar wody zatrzymanej w tkankach. Czujemy wtedy obrzęk na całym ciele, a tym samy większą objętość i dziwną trudność w poruszaniu. Takie zatrzymanie wody widoczne jest także w postaci dodatkowych kilogramów. Zdarza się, że nadmiar wody zwiększa naszą masę nawet o 2-3 kg.

Co sprawia, że woda gromadzi się i zatrzymuje w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie zwykle dotyczy kobiet i może przybierać różną formę. Może być spowodowane wyłącznie zmianami fizjologiczne i hormonalne, jak ciąża czy menopauza. Wtedy warto zgłosić problem lekarzowi, który zaleci odpowiedni sposób postępowania. Niektóre kobiety borykają się z takim zatrzymaniem wody co miesiąc, na parę dni przed menstruacją. Trwa to kilka dni, ale bywa bardzo uciążliwe.

Spirulin Plus jest totalnym numerem 1 do walki z zakwaszonym organizmem! Sprawdź >>

Najgorsza forma to stale lub długo utrzymujące się obrzmienie z nadmiaru wody. Może być wynikiem przyjmowania na stałe określonych leków, albo nieprawidłową dietą i brakiem ruchu. Ponieważ życie z nadmiarem wody jest dość męczące warto podjąć kroki prowadzące do jego usunięcia.

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Aby pozbyć się obrzęków powstałych w wyniku zatrzymania wody, trzeba koniecznie wprowadzić kilka zmian w sposobie życia i żywienia. Konieczne będzie:

Nawodnienie. butelka wodyMylą się ci, którzy sądzą, że nadmiarowi wody w organizmie winne jest jej nadmierne spożywanie. Wręcz przeciwnie, dobre nawadnianie wspiera pracę całego organizmu. Woda poprawia krążenie oraz transport tlenu do komórek, dzięki czemu rusza metabolizm, układ moczowy i inne procesy. W skutek napompowania komórek wodą zaczynamy pozbywać się zalegających substancji szkodliwych poprzez skórę, kał i mocz. Tak też pozbywamy się zatrzymanej wody podskórnej. Przy okazji likwidujemy zaparcia i pozbywamy się zalegających w jelitach produktów przemiany materii. To wszystko sprawia, że redukują się obrzęki, znikają kilogramy, a ruch nie sprawia już tyle problemów.

Dieta. dietaPodstawą jest redukcja ilości spożywanej soli, ponieważ to główny winowajca zatrzymania wody. Nie unikniemy soli całkowicie, ale mamy wpływ na jej ilość w potrawach. Unikajmy: produktów wysoko przetworzonych, gotowych dań i gotowych mieszanek przypraw, czy to w formie sypkiej czy też płynnej. Dużo soli zawierają też margaryny, sery i wędliny, białe pieczywo oraz wbrew pozorom, kupne słodycze i desery. Oczywiście konieczne jest także ograniczenie soli, którą własnoręcznie wsypujemy do potraw. Cała dieta powinna obfitować w owoce, najlepiej te, które dobrze nawadniają, np. arbuz, grejpfrut, brzoskwinia, ananas czy jagody. Warzywa zielone sprzyjają usuwaniu zalegającej wody, a szczególnie polecany jest najzwyklejszy zielony ogórek, który stymuluje pracę nerek i usuwa kwas moczowy. Warto również dostarczyć organizmowi większą ilość błonnika, który dobrze wiąże wodę.

Ruch. ruchChociaż obrzęki wodne zmniejszają nieco możliwości ruchowe, to jednak warto się zmusić do odrobiny sportu. Szczególnie polecany w takich przypadkach jest basen. Woda niweluje obrzęki i sprawia, że ruch jest łatwiejszy. W przypadku pań, które nie pływają, ukojenie przyniesie nawet sesja w jacuzzi. Można oczywiście korzystać z każdej formy ruchu, czasem wystarczy nawet spacer. Ruch sprawia, że wszystkie procesy fizjologiczne przyspieszają, a więc i usuwanie wody jest łatwiejsze. W przypadku obrzęków i zatrzymania wody nie ma nic gorszego niż tryb siedząco-leżący. Najważniejsze, aby ruch był w miarę regularny. Niezbędne minimum to chociaż pół godziny dwa razy w tygodniu.

Suplement. Aby przyspieszyć usuwanie wody i skrócić męki, można do diety włączyć suplement, który nas wesprze w tej kuracji. A aptekach internetowych i stacjonarnych znajdziemy spory wybór takich preparatów. Ich skład oparty jest głównie na ziołach moczopędnych oraz substancjach odżywczych. Przeważnie można tam znaleźć pokrzywę, mniszek lekarski czy zieloną herbatę. I dobrze, bo taki skład przyniesie szybsze efekty niż picie np. samego naparu z pokrzywy.

spirulin plus

Dobry rytm dobowy. Nie zawsze są do tego warunki, jedne kobiety mają nieregularne godziny pracy, inne swój rytm dnia podporządkowują dzieciom. Ale kiedy jest taka możliwość warto zadbać o regularne godziny posiłków, aby wyregulować metabolizm oraz stałe godziny snu. Komfortowy sen sprawia, że reguluje się gospodarka hormonalna i rzadziej dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.

No votes yet.
Please wait...

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *